
Mitutoyo 100x M Plan APO NIR Objective
Mitutoyo 100x M Plan APO NIR Objective - 378-826-15. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface. This is the direct replacement for 378-826-5
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 100x |
| N.A.: | 0.50 |
| Working Distance: | 12.0mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 2mm |
| Resolving Power: | 0.6µm |
| Focal Depth: |
1.1µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.24 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.05 x 0.06 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-826-15 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 100x M Plan APO NIR Objective - 378-826-15. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface. This is the direct replacement for 378-826-5
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 100x |
| N.A.: | 0.50 |
| Working Distance: | 12.0mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 2mm |
| Resolving Power: | 0.6µm |
| Focal Depth: |
1.1µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.24 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.05 x 0.06 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-826-15 |
























