
Mitutoyo 100x M Plan APO NIR High Resolution Objective
Mitutoyo 100x M Plan APO NIR High Resolution Objective - 378-864-5. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface. The high numerical aperture provides high resolution.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 100x |
| N.A.: | 0.70 |
| Working Distance: | 10mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 2mm |
| Resolving Power: | 0.4µm |
| Focal Depth: |
0.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.24 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.05 x 0.06 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-864-5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mitutoyo 100x M Plan APO NIR High Resolution Objective - 378-864-5. This objective is suitable for laser applications and provides long working distances between the lens and working surface. The high numerical aperture provides high resolution.
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Type: | Infinity Corrected Brightfield |
| Wavelength: | Visible & NIR |
| Magnification: | 100x |
| N.A.: | 0.70 |
| Working Distance: | 10mm |
| Wavelength Range: | 480nm to 1800nm |
| Focal Length: | 2mm |
| Resolving Power: | 0.4µm |
| Focal Depth: |
0.6µm |
| Field of View with Ø24 Eyepiece | Ø0.24 |
| Real Field of View with 1/2" Chip Camera | 0.05 x 0.06 |
| Thread Size: | M26 |
| Part Number: | 378-864-5 |
























