
Benchmark Scientific BactiZapper TILT Micro-Sterilizer with Adjustable Tilt Angle
The BactiZapper⢠TILT Series utilizes the same well-proven technology of our original Bacti-Zapper Classic, but with a unique, adjustable head angle that allows for more convenient sterilization. When loosened, the adjustment knob can be shifted upward or downward, resulting in a tilt angle range of 55°C.
The "XL" model offers an increased chamber diameter of 35mm, making this product more suitable for the sterilization of larger objects, such as tube mouths or flask necks. Both models feature a lower temperature "standby" setting to extend the usable life of the heating element.
- Adjustable tilt angle, for more ergonomic inoculation (reduces hand fatigue)
- Same convenient operation as popular āClassicā model
- Available as āXLā, with wide chamber for sterilizing large vessels (tubes, flask mouths, etc.)
| Max Temperature: | 815°C / 1500°F |
| Sterilization Time: | 5-7 seconds |
| Chamber Dimensions: | 0.55 in. / 14 mm |
| Chamber Length: | 6.2 in. / 157 mm |
| External Dimensions: (w x d x h) | 4 x 6 x 10 in./ 10.2 x 15.2 x 26 cm |
| Weight: | 3.4 lbs (1.5kg) |
| Electrical: | 120 or 230V, 50-60Hz |
| Warranty: | 1 Year* |
Additional parts may be required.Ā Please refer toĀ brochureĀ and request a quote
Microscope Marketplace and Munday Scientific have a strategic partnership to supply lab equipment faster and at a better price by working with Spectra Services.Ā A true leader in the laboratory space.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The BactiZapper⢠TILT Series utilizes the same well-proven technology of our original Bacti-Zapper Classic, but with a unique, adjustable head angle that allows for more convenient sterilization. When loosened, the adjustment knob can be shifted upward or downward, resulting in a tilt angle range of 55°C.
The "XL" model offers an increased chamber diameter of 35mm, making this product more suitable for the sterilization of larger objects, such as tube mouths or flask necks. Both models feature a lower temperature "standby" setting to extend the usable life of the heating element.
- Adjustable tilt angle, for more ergonomic inoculation (reduces hand fatigue)
- Same convenient operation as popular āClassicā model
- Available as āXLā, with wide chamber for sterilizing large vessels (tubes, flask mouths, etc.)
| Max Temperature: | 815°C / 1500°F |
| Sterilization Time: | 5-7 seconds |
| Chamber Dimensions: | 0.55 in. / 14 mm |
| Chamber Length: | 6.2 in. / 157 mm |
| External Dimensions: (w x d x h) | 4 x 6 x 10 in./ 10.2 x 15.2 x 26 cm |
| Weight: | 3.4 lbs (1.5kg) |
| Electrical: | 120 or 230V, 50-60Hz |
| Warranty: | 1 Year* |
Additional parts may be required.Ā Please refer toĀ brochureĀ and request a quote
Microscope Marketplace and Munday Scientific have a strategic partnership to supply lab equipment faster and at a better price by working with Spectra Services.Ā A true leader in the laboratory space.










