
Accucold Portable Refrigerator/Freezer with Lock | Model SPRF36M2
Accucold Portable Refrigerator/Freezer with Lock SPRF36M2
Accucold brings advanced convenience to cold chain management with the SPRF36M2, a fully featured portable cooler that can be set at refrigerator or freezer temperatures for the storage of select specimens, vaccines, and other materials.
Features
Operates as a refrigerator (2-8°C) or freezer (-15°C) for unparalleled storage flexibility including samples, vaccines, cold packs, and other healthcare supplies
Plug into the lighter socket of any vehicle or 24V battery
Four pre-installed wheels for smooth mobility when transporting materials
Side handle makes it easier to steer or pull the unit as needed
Sturdy handles are easy to grab for comfortable lifting and carrying
We provide an AC adapter for users to plug the unit into a standard 110-120V wall socket for stationary use
Provides added security with two keys included
Easy temperature control with electronic buttons and an external thermometer readout
Durable design to accommodate up to 30 liters of stored content
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 25.63" (65 cm) |
| Width | 21.63" (55 cm) |
| Depth | 14.75" (37 cm) |
| Capacity | 1.0 cu.ft. (28 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Gray |
| Cabinet | Gray |
| Amps | 4.16 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 45.0 lbs. (20 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076911 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | Lift-Up |
| Refrigerator - Interior Height | 15.0" (38 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 13.25" (34 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 9.75" (25 cm) |
| Refrigerator - Temperature Range | 2-8°C |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 1.58 oz. |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.58 oz. |
| High Side PSI | 212.05 |
| Low Side PSI | 16.68 |
| Wheels | 4 |
| Condensor Location | Side of Unit |
| Freezer - Temperature Range | down to -15ºC |
| Compressor Step Height | 7.38" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 2.5" (6 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.75" (25 cm) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold Portable Refrigerator/Freezer with Lock SPRF36M2
Accucold brings advanced convenience to cold chain management with the SPRF36M2, a fully featured portable cooler that can be set at refrigerator or freezer temperatures for the storage of select specimens, vaccines, and other materials.
Features
Operates as a refrigerator (2-8°C) or freezer (-15°C) for unparalleled storage flexibility including samples, vaccines, cold packs, and other healthcare supplies
Plug into the lighter socket of any vehicle or 24V battery
Four pre-installed wheels for smooth mobility when transporting materials
Side handle makes it easier to steer or pull the unit as needed
Sturdy handles are easy to grab for comfortable lifting and carrying
We provide an AC adapter for users to plug the unit into a standard 110-120V wall socket for stationary use
Provides added security with two keys included
Easy temperature control with electronic buttons and an external thermometer readout
Durable design to accommodate up to 30 liters of stored content
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 25.63" (65 cm) |
| Width | 21.63" (55 cm) |
| Depth | 14.75" (37 cm) |
| Capacity | 1.0 cu.ft. (28 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Gray |
| Cabinet | Gray |
| Amps | 4.16 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 45.0 lbs. (20 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076911 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | Lift-Up |
| Refrigerator - Interior Height | 15.0" (38 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 13.25" (34 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 9.75" (25 cm) |
| Refrigerator - Temperature Range | 2-8°C |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 1.58 oz. |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.58 oz. |
| High Side PSI | 212.05 |
| Low Side PSI | 16.68 |
| Wheels | 4 |
| Condensor Location | Side of Unit |
| Freezer - Temperature Range | down to -15ºC |
| Compressor Step Height | 7.38" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 2.5" (6 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.75" (25 cm) |












