
Accucold Portable Refrigerator/Freezer | Model SPRF26M
Accucold Portable Refrigerator/Freezer SPRF26M
Accucold by Summit Appliance's SPRF26M is a portable 12V/24V refrigerator/freezer designed for reliable refrigeration on the go.
Features
Can run at 2 to 8ÂșC as a refrigerator or as low as -15ÂșC as a freezer
Plug into the lighter socket of any vehicle or 24V battery
We provide an AC adapter for users to plug unit into 110V wall outlet
Durable interior for long-term use
Easy temperature control with electronic buttons and an external thermometer readout
Sturdy handles are easy to grab for comfortable lifting and carrying
A keyed lock on the lid helps to protect contents
Wheeled trolley included for easy transport
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 17.0" (43 cm) |
| Width | 21.25" (54 cm) |
| Depth | 14.25" (36 cm) |
| Capacity | 0.88 cu.ft. (25 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Gray |
| Cabinet | Gray |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101021850 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Refrigerator - Interior Height | 12.0" (30 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 13.0" (33 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 9.75" (25 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.3 oz. |
| Freezer - Temperature Range | down to -15ÂșC |
| Compressor Step Height | 7.25" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 2.5" (6 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.75" (25 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold Portable Refrigerator/Freezer SPRF26M
Accucold by Summit Appliance's SPRF26M is a portable 12V/24V refrigerator/freezer designed for reliable refrigeration on the go.
Features
Can run at 2 to 8ÂșC as a refrigerator or as low as -15ÂșC as a freezer
Plug into the lighter socket of any vehicle or 24V battery
We provide an AC adapter for users to plug unit into 110V wall outlet
Durable interior for long-term use
Easy temperature control with electronic buttons and an external thermometer readout
Sturdy handles are easy to grab for comfortable lifting and carrying
A keyed lock on the lid helps to protect contents
Wheeled trolley included for easy transport
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 17.0" (43 cm) |
| Width | 21.25" (54 cm) |
| Depth | 14.25" (36 cm) |
| Capacity | 0.88 cu.ft. (25 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Gray |
| Cabinet | Gray |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101021850 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Refrigerator - Interior Height | 12.0" (30 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 13.0" (33 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 9.75" (25 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.3 oz. |
| Freezer - Temperature Range | down to -15ÂșC |
| Compressor Step Height | 7.25" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 2.5" (6 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.75" (25 cm) |
Â












