
Accucold Portable Refrigerator/Freezer | Model SPRF26
Accucold Portable Refrigerator/Freezer SPRF26
Accucold by Summit Appliance brings advanced convenience to on-the-go refrigeration with the SPRF26, a fully featured portable cooler that can be set at refrigerator or freezer temperatures.
Features
Can run at 2 to 8ºC as a refrigerator or as low as -15ºC as a freezer
Plug into the lighter socket of any vehicle or 24V battery
We provide an AC adapter for users to plug unit into 110V wall outlet
Durable interior for long-term use
Easy temperature control with electronic buttons and an external thermometer readout
Sturdy handles are easy to grab for comfortable lifting and carrying
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 17.0" (43 cm) |
| Width | 21.25" (54 cm) |
| Depth | 14.25" (36 cm) |
| Capacity | 0.88 cu.ft. (25 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Gray |
| Cabinet | Gray |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101021843 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | Lift-Up |
| Refrigerator - Interior Height | 12.0" (30 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 13.0" (33 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 9.75" (25 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.3 oz. |
| Freezer - Temperature Range | down to -15ºC |
| Compressor Step Height | 7.25" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 2.5" (6 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.75" (25 cm) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold Portable Refrigerator/Freezer SPRF26
Accucold by Summit Appliance brings advanced convenience to on-the-go refrigeration with the SPRF26, a fully featured portable cooler that can be set at refrigerator or freezer temperatures.
Features
Can run at 2 to 8ºC as a refrigerator or as low as -15ºC as a freezer
Plug into the lighter socket of any vehicle or 24V battery
We provide an AC adapter for users to plug unit into 110V wall outlet
Durable interior for long-term use
Easy temperature control with electronic buttons and an external thermometer readout
Sturdy handles are easy to grab for comfortable lifting and carrying
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 17.0" (43 cm) |
| Width | 21.25" (54 cm) |
| Depth | 14.25" (36 cm) |
| Capacity | 0.88 cu.ft. (25 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Gray |
| Cabinet | Gray |
| Weight | 30.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101021843 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | Lift-Up |
| Refrigerator - Interior Height | 12.0" (30 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 13.0" (33 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 9.75" (25 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.3 oz. |
| Freezer - Temperature Range | down to -15ºC |
| Compressor Step Height | 7.25" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 2.5" (6 cm) |
| Compressor Step Depth | 9.75" (25 cm) |












