
Accucold Countertop Microwave | Model SCM1000SS
Accucold Countertop Microwave SCM1000SS
Summit SCM1000SS is a countertop microwave in complete stainless steel.
This 1000 watt countertop unit features a robust design for lasting durability. The stainless steel interior has a flat bottom with no turntable, ideal for high usage institutional settings.
The SCM1000SS features a complete stainless steel exterior, with an easy-to-grab handle. Digital controls offer multiple power levels for proper cooking. Cooking programs can also be saved for fast one-touch use. This model also includes a programmable child lock and counter function to keep track of how many times the oven has been used.
With its durable construction and multiple cooking features, the SCM1000SS is the ideal choice for various applications in need of a mid-sized microwave built to last.
Features
Commercially listed
ETL-S listed to NSF-4 commercial standards
Countertop microwave approved to NSF-4
Interior and exterior in brushed stainless steel
Easy time settings with touch buttons
Save your commonly used cooking programs in a few quick steps
Includes function to display how many times the oven has been used
Easy to set optional locking function
Convenient timer readout
Specifications
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 13.0" (33 cm) |
| Height of Cabinet | 12.63" (32 cm) |
| Nominal Width | 21.0" (53 cm) |
| Width | 20.5" (52 cm) |
| Width with Door Open | 20.75" (53 cm) |
| Nominal Depth | 16.0" (41 cm) |
| Depth | 15.88" (40 cm) |
| Depth with Handle | 17.63" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 31.25" (79 cm) |
| Capacity | 0.9 cu.ft. (25 L) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 39.0 lbs. (18 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 90 Days |
| UPC | 761101022925 |
|
Microwave
|
|
| Type | Countertop |
| Wattage | 1000.0 |
| Controls | Digital |
| Digital Display | Yes |
| Interior Height | 7.5" (19 cm) |
| Interior Width | 13.13" (33 cm) |
| Interior Depth | 13.38" (34 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold Countertop Microwave SCM1000SS
Summit SCM1000SS is a countertop microwave in complete stainless steel.
This 1000 watt countertop unit features a robust design for lasting durability. The stainless steel interior has a flat bottom with no turntable, ideal for high usage institutional settings.
The SCM1000SS features a complete stainless steel exterior, with an easy-to-grab handle. Digital controls offer multiple power levels for proper cooking. Cooking programs can also be saved for fast one-touch use. This model also includes a programmable child lock and counter function to keep track of how many times the oven has been used.
With its durable construction and multiple cooking features, the SCM1000SS is the ideal choice for various applications in need of a mid-sized microwave built to last.
Features
Commercially listed
ETL-S listed to NSF-4 commercial standards
Countertop microwave approved to NSF-4
Interior and exterior in brushed stainless steel
Easy time settings with touch buttons
Save your commonly used cooking programs in a few quick steps
Includes function to display how many times the oven has been used
Easy to set optional locking function
Convenient timer readout
Specifications
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 13.0" (33 cm) |
| Height of Cabinet | 12.63" (32 cm) |
| Nominal Width | 21.0" (53 cm) |
| Width | 20.5" (52 cm) |
| Width with Door Open | 20.75" (53 cm) |
| Nominal Depth | 16.0" (41 cm) |
| Depth | 15.88" (40 cm) |
| Depth with Handle | 17.63" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 31.25" (79 cm) |
| Capacity | 0.9 cu.ft. (25 L) |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 39.0 lbs. (18 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 90 Days |
| UPC | 761101022925 |
|
Microwave
|
|
| Type | Countertop |
| Wattage | 1000.0 |
| Controls | Digital |
| Digital Display | Yes |
| Interior Height | 7.5" (19 cm) |
| Interior Width | 13.13" (33 cm) |
| Interior Depth | 13.38" (34 cm) |
Â
















