
Accucold 8 Cu.Ft. Momcube Breast Milk Refrigerator | Model MLRS8MC
Accucold 8 Cu.Ft. Momcube Breast Milk Refrigerator MLRS8MC
Accuold's MOMCUBEĀ® is a highly reliable, hospital-grade refrigerator designed for mother's milk storage. All MOMCUBEĀ® units are an ideal addition to employee wellness rooms, daycare centers, and work environments seeking to adhere to Section 4207 of the Patient Protection and Affordable Care Act. They are laboratory-tested to stay within the CDC's recommended temperature range, whereas similar dorm and residential-style units operate at temperatures that are unsuitable for breast milk storage.
Features
User-friendly design ensures effortless use for mothers and facility managers alike
Preset temperature remains within recommended range for motherās milk storage
Multiple shelf positions spaced at ½ā for improved air circulation and storage
Allows for unit to be freestanding
Added security on the exterior door (2 keys included)
Provides flexibility in product placement
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce germ spread
Allows for easy reading of unit temperature
Alerts when unit loses power; NOTE: Alarm is battery-powered and has a limited time to alarm
Sounds if door is left open for more than 3 minutes
Signals if unitās temperature goes out of recommended range
Added unit efficiency and security for busy office environments; NOTE: Reversing the door will undo the self-closing door function
Ensures safe and compliant storage with 2-year parts and labor / 5-year compressor extended warranty
Cycle defrost system ensures easy upkeep of unit
Efficient LED lights allows easy viewing of contents
Secure three-pronged cord for added unit safety
Blue finish handle for user-friendly accessibility
Designed with eco-friendly hydrocarbon refrigerants
Units of various capacities, heights, and interiors are available. Browse the MOMCUBE Series for more information
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 50.0" (127 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 24.38" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 8.0 cu.ft. (227 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 160.0 lbs. (73 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101066516 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 7 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73oz. |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 33 to 40ĀŗF |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 41.25" (105 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Ā
Original: $2,002.00
-65%$2,002.00
$700.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 8 Cu.Ft. Momcube Breast Milk Refrigerator MLRS8MC
Accuold's MOMCUBEĀ® is a highly reliable, hospital-grade refrigerator designed for mother's milk storage. All MOMCUBEĀ® units are an ideal addition to employee wellness rooms, daycare centers, and work environments seeking to adhere to Section 4207 of the Patient Protection and Affordable Care Act. They are laboratory-tested to stay within the CDC's recommended temperature range, whereas similar dorm and residential-style units operate at temperatures that are unsuitable for breast milk storage.
Features
User-friendly design ensures effortless use for mothers and facility managers alike
Preset temperature remains within recommended range for motherās milk storage
Multiple shelf positions spaced at ½ā for improved air circulation and storage
Allows for unit to be freestanding
Added security on the exterior door (2 keys included)
Provides flexibility in product placement
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce germ spread
Allows for easy reading of unit temperature
Alerts when unit loses power; NOTE: Alarm is battery-powered and has a limited time to alarm
Sounds if door is left open for more than 3 minutes
Signals if unitās temperature goes out of recommended range
Added unit efficiency and security for busy office environments; NOTE: Reversing the door will undo the self-closing door function
Ensures safe and compliant storage with 2-year parts and labor / 5-year compressor extended warranty
Cycle defrost system ensures easy upkeep of unit
Efficient LED lights allows easy viewing of contents
Secure three-pronged cord for added unit safety
Blue finish handle for user-friendly accessibility
Designed with eco-friendly hydrocarbon refrigerants
Units of various capacities, heights, and interiors are available. Browse the MOMCUBE Series for more information
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 50.0" (127 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 24.38" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 8.0 cu.ft. (227 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 160.0 lbs. (73 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101066516 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 7 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73oz. |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 33 to 40ĀŗF |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 41.25" (105 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Ā






















