
Accucold 8 cu.ft. Momcube Breast Milk Refrigerator/Microwave | Model MLRS8MC-SCM1000SS
Accucold 8 cu.ft. Momcube Breast Milk Refrigerator/Microwave MLRS8MC-SCM1000SS
The MLRS8MCLK-SCM1000SS combines Accucold’s MOMCUBE 8 cu.ft. all-refrigerator for breast milk storage with Summit’s stainless steel commercial microwave. The complete unit has a slim width under 24 inches, providing for an easy fit in a variety of spaces. The refrigerator's reversible door allows for additional flexibility in unit placement.
Features
8 cu.ft. all-refrigerator with seven plastic-coated wire shelves
Complete stainless steel microwave with digital display and controls for easy use
Approved to NSF standards for use in commercial settings
Preset temperature remains within recommended range for mother’s milk storage
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce germ spread
Allows for easy reading of refrigerator temperature
Signals if refrigerator temperature goes out of recommended range
User reversible door swing on the refrigerator
Secure three-pronged cord for added unit safety
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 62.5" (159 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 24.38" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 8.0 cu.ft. (227 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101066530 |
|
Microwave-Refrigerator
|
|
| Refrigerator Included | Yes |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 7 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Refrigerator Interior Height | 41.25" (105 cm) |
| Refrigerator Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Refrigerator Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Microwave Wattage | 1000.0 |
| Microwave Controls | Digital |
| Specialized Cooking Buttons | Yes |
Â
Original: $2,331.00
-65%$2,331.00
$815.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 8 cu.ft. Momcube Breast Milk Refrigerator/Microwave MLRS8MC-SCM1000SS
The MLRS8MCLK-SCM1000SS combines Accucold’s MOMCUBE 8 cu.ft. all-refrigerator for breast milk storage with Summit’s stainless steel commercial microwave. The complete unit has a slim width under 24 inches, providing for an easy fit in a variety of spaces. The refrigerator's reversible door allows for additional flexibility in unit placement.
Features
8 cu.ft. all-refrigerator with seven plastic-coated wire shelves
Complete stainless steel microwave with digital display and controls for easy use
Approved to NSF standards for use in commercial settings
Preset temperature remains within recommended range for mother’s milk storage
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce germ spread
Allows for easy reading of refrigerator temperature
Signals if refrigerator temperature goes out of recommended range
User reversible door swing on the refrigerator
Secure three-pronged cord for added unit safety
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 62.5" (159 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 24.38" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 8.0 cu.ft. (227 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101066530 |
|
Microwave-Refrigerator
|
|
| Refrigerator Included | Yes |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 7 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Refrigerator Interior Height | 41.25" (105 cm) |
| Refrigerator Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Refrigerator Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Microwave Wattage | 1000.0 |
| Microwave Controls | Digital |
| Specialized Cooking Buttons | Yes |
Â






















