Accucold 6 Cu.Ft., MOMCUBEâ„¢ Breast Milk, ADA Height, Locking Compartments | Model ARS62MLMCBIADALK

Accucold 6 Cu.Ft., MOMCUBEâ„¢ Breast Milk, ADA Height, Locking Compartments | Model ARS62MLMCBIADALK
Accucold MOMCUBEâ„¢ Breast Milk Refrigerator, 6.0 Cu.Ft., ADA Height, Locking Compartments, Solid White Door, ARS62MLMCBIADALK
Purpose-built all-refrigerator for breast milk storage with interior locking compartments and an antimicrobial handle.
Features
Designed and purpose-built for breast milk storage
Just under 32" tall designed to fit under ADA compliant counters
Versatile design allows recessed installation under counters or freestanding use
Two interior lockers sized at 11" H x 9 3/8" W x 15 1/4" D accommodate standard and oversized nursing bottles and travel bags for individual privacy
Allows each mother her own access system for added security
Locks can be reset or accessed by staff/managers as needed (2 keys included)
Allows the unit to be used freestanding
Shelves can be positioned with a front lip for small storage items or reversed to a flat position to better hold larger items, with multiple shelf positions spaced at 1/2" to accommodate virtually any size
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
User-reversible door swing for added flexibility
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Includes a pre-installed 1/2" probe hole in the right interior wall to allow easier connection to user-provided monitoring equipment
Electronic controller is equipped with a volt-free contact for alarm forwarding to an external remote system (contacts located in the external rear of the unit)
Control panel provides a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Walls are constructed from white powder coated metal for added strength and improved temperature retention
Control panel requires password entry to adjust the parameters beyond the set point
Alarm will sound if the door is left ajar for over 4 minutes (adjustable from 1-99 minutes)
Added protection in busy settings; NOTE: door is not self-closing once reversed to an LHD swing
Battery-powered alarm sounds if the power connection is interrupted
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Audible and visual alarm warns if the sensor is disrupted
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
The published temperature variation is derived from the maximum deviation of an NTC sensor in a 1 oz. vial located nearest the chamber geometric center during a 24 hour test period
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
Secure three-pronged cord for added unit safety
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
2 years parts and labor/5 years compressor
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Units of various capacities, heights, and interiors are available. Browse the MOMCUBE Series for more information
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 26.75" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 6.0 cu.ft. (170 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.75 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 135.0 lbs. (61 kg) |
| Shipping Weight | 146.0 lbs. (66 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078700 |
| Refrigerator Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Lockers |
| Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 280.0 |
| Low Side PSI | 90.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 33°F to 40°F |
| Dimensions | |
| Interior Height | 24.5" (62 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold MOMCUBEâ„¢ Breast Milk Refrigerator, 6.0 Cu.Ft., ADA Height, Locking Compartments, Solid White Door, ARS62MLMCBIADALK
Purpose-built all-refrigerator for breast milk storage with interior locking compartments and an antimicrobial handle.
Features
Designed and purpose-built for breast milk storage
Just under 32" tall designed to fit under ADA compliant counters
Versatile design allows recessed installation under counters or freestanding use
Two interior lockers sized at 11" H x 9 3/8" W x 15 1/4" D accommodate standard and oversized nursing bottles and travel bags for individual privacy
Allows each mother her own access system for added security
Locks can be reset or accessed by staff/managers as needed (2 keys included)
Allows the unit to be used freestanding
Shelves can be positioned with a front lip for small storage items or reversed to a flat position to better hold larger items, with multiple shelf positions spaced at 1/2" to accommodate virtually any size
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
User-reversible door swing for added flexibility
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Includes a pre-installed 1/2" probe hole in the right interior wall to allow easier connection to user-provided monitoring equipment
Electronic controller is equipped with a volt-free contact for alarm forwarding to an external remote system (contacts located in the external rear of the unit)
Control panel provides a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Walls are constructed from white powder coated metal for added strength and improved temperature retention
Control panel requires password entry to adjust the parameters beyond the set point
Alarm will sound if the door is left ajar for over 4 minutes (adjustable from 1-99 minutes)
Added protection in busy settings; NOTE: door is not self-closing once reversed to an LHD swing
Battery-powered alarm sounds if the power connection is interrupted
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Audible and visual alarm warns if the sensor is disrupted
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
The published temperature variation is derived from the maximum deviation of an NTC sensor in a 1 oz. vial located nearest the chamber geometric center during a 24 hour test period
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
Secure three-pronged cord for added unit safety
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
2 years parts and labor/5 years compressor
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Units of various capacities, heights, and interiors are available. Browse the MOMCUBE Series for more information
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 26.75" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 6.0 cu.ft. (170 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.75 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 135.0 lbs. (61 kg) |
| Shipping Weight | 146.0 lbs. (66 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078700 |
| Refrigerator Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Lockers |
| Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.66oz. |
| High Side PSI | 280.0 |
| Low Side PSI | 90.0 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 33°F to 40°F |
| Dimensions | |
| Interior Height | 24.5" (62 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Â






















