Accucold 5.5 Cu.Ft. ADA Compliant Refrigerator, 24" Wide, Glass Door | Model SCR600BGLBINZADA

Accucold 5.5 Cu.Ft. ADA Compliant Refrigerator, 24" Wide, Glass Door | Model SCR600BGLBINZADA
Accucold 5.5 Cu.Ft. ADA Compliant Refrigerator, 24" Wide, Built-In Capable, Glass Door, SCR600BGLBINZADA
Commercially approved for sealed food and beverage storage, with a digital temperature display for added convenience.
Features
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards for food and beverage storage
32 inch height is designed to fit under ADA compliant counters
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Front-breathing design allows you to install the unit under counters with minimum clearance
Heat resistant design provides clear display to promote impulse buys
Interior offers more visibility with a brighter look
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Sits on top of the compressor and features wire slots ideal for holding bottles on their sides
Turn the light on when you need it and off when you're done with a a convenient switch located behind the thermostat
User-reversible door swing offers more flexibility
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall for easier cleaning and more efficient cooling
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Dial thermostat for easy and intuitive temperature management
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Shipping Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061245 |
| Refrigerator Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 33.5 dB |
| Dimensions | |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Â
Original: $1,645.00
-65%$1,645.00
$575.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 5.5 Cu.Ft. ADA Compliant Refrigerator, 24" Wide, Built-In Capable, Glass Door, SCR600BGLBINZADA
Commercially approved for sealed food and beverage storage, with a digital temperature display for added convenience.
Features
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards for food and beverage storage
32 inch height is designed to fit under ADA compliant counters
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Front-breathing design allows you to install the unit under counters with minimum clearance
Heat resistant design provides clear display to promote impulse buys
Interior offers more visibility with a brighter look
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Sits on top of the compressor and features wire slots ideal for holding bottles on their sides
Turn the light on when you need it and off when you're done with a a convenient switch located behind the thermostat
User-reversible door swing offers more flexibility
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall for easier cleaning and more efficient cooling
Simple cleanup with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Dial thermostat for easy and intuitive temperature management
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Shipping Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061245 |
| Refrigerator Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 33.5 dB |
| Dimensions | |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Â


















