
Accucold 49 Cu.Ft. Double Door Upright Pharmacy Refrigerator | Model ARS49ML
Accucold 49 Cu.Ft., Double Door, Upright Pharmacy Refrigerator ARS49ML
Designed and Purpose built to meet demanding needs of life science, vaccine, laboratory and medical cold storage applications.
Features
Designed and engineered to store vaccines and other sensitive materials under stable temperature conditions
Interior is pre-set to 5ÂșC, with an adjustable control range from 2 to 10ÂșC
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Interior and exterior are entirely constructed from stainless steel for lasting durability and easy cleanup
Top-mounted commercial fan ensures rapid temperature recovery
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
Two doors close to save energy but will remain open when the door is opened at a 90Âș angle for easier loading
Alarm will beep 3 times if the door is left open for 30 seconds, 5 times at 60 seconds, and will sound continuously if the door is open for more than 5 minutes
Ships with a set of casters (2 locking) for optional user installation
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
Control panel provides a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Multiple shelf positions spaced at 1/2" to allow flexible adjusting to support smaller items
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
49 cubic feet of storage space inside
Space-saving design that ensures easier cleanup
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
In order to prevent dust from impeding performance, this unit is equipped with audible and visual alarm that reminds you to clean the condenser every 6 months
Pair with AFS49ML for a matching set in complete stainless steel
2 years parts and labor/5 years compressor
Commercial construction meeting UL commercial listing standards
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
Glass door version (model ARG23ML) available for pharmacy, medical, laboratory, and additional applications
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 83.75" (213 cm) |
| Width | 55.25" (140 cm) |
| Depth | 31.0" (79 cm) |
| Depth with Handle | 32.75" (83 cm) |
| Depth with door at 90° | 56.5" (144 cm) |
| Capacity | 49.0 cu.ft. (1388 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 7.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 410.0 lbs. (186 kg) |
| Shipping Weight | 430.0 lbs. (195 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101062303 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | French |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 8 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R290a |
| Refrigerant Amount | 3.2oz. |
| High Side PSI | 290.0 |
| Low Side PSI | 155.0 |
| Wheel Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2 to 10ÂșC |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 51.5" (131 cm) |
| Interior Width | 50.5" (128 cm) |
| Interior Depth | 27.0" (69 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 49 Cu.Ft., Double Door, Upright Pharmacy Refrigerator ARS49ML
Designed and Purpose built to meet demanding needs of life science, vaccine, laboratory and medical cold storage applications.
Features
Designed and engineered to store vaccines and other sensitive materials under stable temperature conditions
Interior is pre-set to 5ÂșC, with an adjustable control range from 2 to 10ÂșC
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Interior and exterior are entirely constructed from stainless steel for lasting durability and easy cleanup
Top-mounted commercial fan ensures rapid temperature recovery
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
Two doors close to save energy but will remain open when the door is opened at a 90Âș angle for easier loading
Alarm will beep 3 times if the door is left open for 30 seconds, 5 times at 60 seconds, and will sound continuously if the door is open for more than 5 minutes
Ships with a set of casters (2 locking) for optional user installation
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
Control panel provides a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Multiple shelf positions spaced at 1/2" to allow flexible adjusting to support smaller items
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
49 cubic feet of storage space inside
Space-saving design that ensures easier cleanup
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
In order to prevent dust from impeding performance, this unit is equipped with audible and visual alarm that reminds you to clean the condenser every 6 months
Pair with AFS49ML for a matching set in complete stainless steel
2 years parts and labor/5 years compressor
Commercial construction meeting UL commercial listing standards
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
Glass door version (model ARG23ML) available for pharmacy, medical, laboratory, and additional applications
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 83.75" (213 cm) |
| Width | 55.25" (140 cm) |
| Depth | 31.0" (79 cm) |
| Depth with Handle | 32.75" (83 cm) |
| Depth with door at 90° | 56.5" (144 cm) |
| Capacity | 49.0 cu.ft. (1388 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 7.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 410.0 lbs. (186 kg) |
| Shipping Weight | 430.0 lbs. (195 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101062303 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | French |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 8 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R290a |
| Refrigerant Amount | 3.2oz. |
| High Side PSI | 290.0 |
| Low Side PSI | 155.0 |
| Wheel Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2 to 10ÂșC |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 51.5" (131 cm) |
| Interior Width | 50.5" (128 cm) |
| Interior Depth | 27.0" (69 cm) |
Â


















