
Accucold 36" Wide Beverage Center | Model SCR7012DB
Accucold 36" Wide Beverage Center SCR7012DB
SUMMIT's SCR7012DB is a commercial beverage merchandiser designed to maximize impulse sales.
This commercially approved all-refrigerator utilizes automatic defrost for low maintenance, with a digital thermostat for easy temperature control. Adjustable chrome shelves on a cantilevered system let you customize the hammered aluminum interior to accommodate different sized items. Full interior lighting ensures an attractive product display.
Two solid glass doors are trimmed with stainless steel and equipped with front-mounted locks for added security. Both are self-closing to help ensure stored items aren't accidentally left exposed to room temperature. Stainless steel handles complete the professional look. This unit comes with a textured black cabinet finish.
This model is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards. Set this unit above or below the counter (with proper ventilation) as a self-service refrigerator for impulse buys.
Features
Reduced maintenance with auto defrost system
ETL-S Approved to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Solid glass doors provide a clear view of interior contents
Protect contents in both sections with a key lock on each door
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Electronic controls located in the front kickplate for easy temperature management
Illuminates the interior for a an attractive view of stored contents
Added touch of elegance with a stainless steel door trim
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.13" (87 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.5" (90 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.63" (50 cm) |
| Depth with Handle | 21.13" (54 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.0" (91 cm) |
| Capacity | 7.4 cu.ft. (210 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101054223 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | French |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.92oz. |
| High Side PSI | 215.0 |
| Low Side PSI | 60.0 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 28.25" (72 cm) |
| Interior Width | 32.5" (83 cm) |
| Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 32.5" (83 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.25" (18 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 36" Wide Beverage Center SCR7012DB
SUMMIT's SCR7012DB is a commercial beverage merchandiser designed to maximize impulse sales.
This commercially approved all-refrigerator utilizes automatic defrost for low maintenance, with a digital thermostat for easy temperature control. Adjustable chrome shelves on a cantilevered system let you customize the hammered aluminum interior to accommodate different sized items. Full interior lighting ensures an attractive product display.
Two solid glass doors are trimmed with stainless steel and equipped with front-mounted locks for added security. Both are self-closing to help ensure stored items aren't accidentally left exposed to room temperature. Stainless steel handles complete the professional look. This unit comes with a textured black cabinet finish.
This model is ETL-S listed to NSF-7 commercial standards. Set this unit above or below the counter (with proper ventilation) as a self-service refrigerator for impulse buys.
Features
Reduced maintenance with auto defrost system
ETL-S Approved to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Solid glass doors provide a clear view of interior contents
Protect contents in both sections with a key lock on each door
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Electronic controls located in the front kickplate for easy temperature management
Illuminates the interior for a an attractive view of stored contents
Added touch of elegance with a stainless steel door trim
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
|---|---|
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.13" (87 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.5" (90 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.63" (50 cm) |
| Depth with Handle | 21.13" (54 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.0" (91 cm) |
| Capacity | 7.4 cu.ft. (210 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101054223 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | French |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.92oz. |
| High Side PSI | 215.0 |
| Low Side PSI | 60.0 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 28.25" (72 cm) |
| Interior Width | 32.5" (83 cm) |
| Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 32.5" (83 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.25" (18 cm) |
Â
















