Accucold 3.5 Cu.Ft. All-Freezer, 24" Wide, ADA Compliant, Built-In Capable | Model VLT650ADA

Accucold 3.5 Cu.Ft. All-Freezer, 24" Wide, ADA Compliant, Built-In Capable | Model VLT650ADA
Accucold 3.5 Cu.Ft. ADA Compliant All-Freezer, 24" Wide, Built-In Capable, 3 Slide-Out Drawers, VLT650ADA
-35ÂșC capable operation, with a high/low temperature alarm and digital controls.
Features
32" height allows installation under lower ADA compliant counters
Meets NSF-7 commercial standards
Low temperature operation ideal for vaccines, pharmaceuticals, and other sensitive materials
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Keyed lock offers convenient security
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Electronic controls for precise temperature management
Audible alarm sounds to warn of temperature variations with a digital readout on the thermometer to provide the interior temperature
Static cooling system with manual defrost operation
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Shipping Weight | 135.0 lbs. (61 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060132 |
| Feezer Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
Â
Original: $1,508.50
-65%$1,508.50
$527.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 3.5 Cu.Ft. ADA Compliant All-Freezer, 24" Wide, Built-In Capable, 3 Slide-Out Drawers, VLT650ADA
-35ÂșC capable operation, with a high/low temperature alarm and digital controls.
Features
32" height allows installation under lower ADA compliant counters
Meets NSF-7 commercial standards
Low temperature operation ideal for vaccines, pharmaceuticals, and other sensitive materials
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Keyed lock offers convenient security
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Electronic controls for precise temperature management
Audible alarm sounds to warn of temperature variations with a digital readout on the thermometer to provide the interior temperature
Static cooling system with manual defrost operation
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Shipping Weight | 135.0 lbs. (61 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060132 |
| Feezer Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
Â












