
Accucold 24" Wide Refrigerator-Freezer | Model CT66LWSSHV
Accucold 24" Wide Refrigerator-Freezer CT66LWSSHV
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of counter height refrigeration for general purpose storage. The CT66J Series includes freestanding refrigerator-freezers equipped with dual evaporator cooling for optimum storage conditions.
Features
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Allows the unit to be used freestanding
Keyed lock offers added security
Durable design with lasting elegance
Thin 14mm diameter on stainless steel handle, mounted vertically for a sleek look
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in lower slide drawer
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Automatically illuminates when the door is opened
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.63" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068961 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide Refrigerator-Freezer CT66LWSSHV
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of counter height refrigeration for general purpose storage. The CT66J Series includes freestanding refrigerator-freezers equipped with dual evaporator cooling for optimum storage conditions.
Features
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Allows the unit to be used freestanding
Keyed lock offers added security
Durable design with lasting elegance
Thin 14mm diameter on stainless steel handle, mounted vertically for a sleek look
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in lower slide drawer
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove shelves for simple cleanup
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Automatically illuminates when the door is opened
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.63" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068961 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |












