
Accucold 24" Wide Refrigerator-Freezer | Model CT66LW
Accucold 24" Wide Refrigerator-Freezer CT66LW
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of counter height refrigeration for general purpose storage. The CT66J Series includes freestanding refrigerator-freezers equipped with dual evaporator cooling for optimum storage conditions.
Features
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Keyed lock offers added security
Our unique 24" wide models offer full capacity in a slim fit
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Automatically illuminates when you open the door
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Store large bottles right on the door for easy access
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
User-reversible door swing for added flexibility
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.25" (117 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.2 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067452 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Original: $693.00
-65%$693.00
$242.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide Refrigerator-Freezer CT66LW
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of counter height refrigeration for general purpose storage. The CT66J Series includes freestanding refrigerator-freezers equipped with dual evaporator cooling for optimum storage conditions.
Features
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Keyed lock offers added security
Our unique 24" wide models offer full capacity in a slim fit
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Automatically illuminates when you open the door
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Store large bottles right on the door for easy access
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
User-reversible door swing for added flexibility
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.25" (117 cm) |
| Capacity | 5.1 cu.ft. (144 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.2 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067452 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |












