Accucold 24" Wide Performance Series All-Refrigerator/All-Freezer | Model ARG6PV-AFZ5PVBIADASTACKLHD

Accucold 24" Wide Performance Series All-Refrigerator/All-Freezer | Model ARG6PV-AFZ5PVBIADASTACKLHD
Accucold 24" Wide Performance Series All-Refrigerator/All-Freezer ARG6PV-AFZ5PVBIADASTACKLHD
Accucold offers innovative solutions to vaccine storage with our Performance Series stackable purpose-built refrigerator-freezer combinations designed to support meeting CDC/VFC guidelines.
Features
Purpose-built all-refrigerator and all-freezer for vaccine storage in medical, pharmaceutical, and life science applications
Designed and purpose-built for pharmacy, medication, and vaccine applications to support meeting CDC/VFC guidelines
The published temperature variation is derived from the maximum deviation of an NTC sensor in a 1 oz. vial located nearest the chamber geometric center during a 24 hour test period
Allows you to create a full refrigerator-freezer with independent controls in a slim-fitting footprint
Unit ships in three boxes for customer to install the StackRack on the bottom refrigerator/freezer and place and secure the other unit on top
Powder-coated handles with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Intuitive controls let you adjust the interior temperature between +2 to +8ÂșC (refrigerator) and -30Âș to -10ÂșC (freezer)
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Electronic controller is equipped with a volt-free contact for alarm forwarding to an external remote system (contacts located in the external rear of the unit)
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
Static cooling system for reduced temperature fluctuations
Both units include a pre-installed probe hole to allow easier connection to user-provided monitoring equipment
Alarms will sound if the door is left ajar for over 4 minutes (adjustable from 1-99 minutes)
Battery-powered alarms sound if the power connection is interrupted
Audible and visual alarms warn if the sensor is disrupted
Control panels require password entry to adjust the parameters beyond the set point
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
Control panels provide a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included for each unit)
Designed to accommodate a variety of sizes for flexible storage
Secure three-pronged cord for added unit safety
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
2 years parts and labor/5 years compressor
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
Ships with removable warning stickers for "DO NOT UNPLUG," "DO NOT ADJUST TEMPERATURE," and "DO NOT STORE PERSONAL ITEMS"
Compatible with PyxisÂź, OmnicellÂź, and AcuDose RXÂź
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 64.0" (163 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 26.75" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 9.88 cu.ft. (280 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Shipping Weight | 290.0 lbs. (132 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101104164 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 24.5" (62 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 6.0 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 4 |
| Refrigerator - Temperature Range | 2 to 8ÂșC |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 1.66 oz. |
| Freezer - Interior Height | 22.5" (57 cm) |
| Freezer - Interior Width | 18.0" (46 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.88 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Freezer - Temperature Range | -30 to -10ÂșC |
| Freezer - Refrigerant Type | R290a |
| Freezer - Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
Â
Original: $3,373.50
-65%$3,373.50
$1,180.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide Performance Series All-Refrigerator/All-Freezer ARG6PV-AFZ5PVBIADASTACKLHD
Accucold offers innovative solutions to vaccine storage with our Performance Series stackable purpose-built refrigerator-freezer combinations designed to support meeting CDC/VFC guidelines.
Features
Purpose-built all-refrigerator and all-freezer for vaccine storage in medical, pharmaceutical, and life science applications
Designed and purpose-built for pharmacy, medication, and vaccine applications to support meeting CDC/VFC guidelines
The published temperature variation is derived from the maximum deviation of an NTC sensor in a 1 oz. vial located nearest the chamber geometric center during a 24 hour test period
Allows you to create a full refrigerator-freezer with independent controls in a slim-fitting footprint
Unit ships in three boxes for customer to install the StackRack on the bottom refrigerator/freezer and place and secure the other unit on top
Powder-coated handles with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Intuitive controls let you adjust the interior temperature between +2 to +8ÂșC (refrigerator) and -30Âș to -10ÂșC (freezer)
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Electronic controller is equipped with a volt-free contact for alarm forwarding to an external remote system (contacts located in the external rear of the unit)
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
Static cooling system for reduced temperature fluctuations
Both units include a pre-installed probe hole to allow easier connection to user-provided monitoring equipment
Alarms will sound if the door is left ajar for over 4 minutes (adjustable from 1-99 minutes)
Battery-powered alarms sound if the power connection is interrupted
Audible and visual alarms warn if the sensor is disrupted
Control panels require password entry to adjust the parameters beyond the set point
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
Control panels provide a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included for each unit)
Designed to accommodate a variety of sizes for flexible storage
Secure three-pronged cord for added unit safety
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
2 years parts and labor/5 years compressor
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
Ships with removable warning stickers for "DO NOT UNPLUG," "DO NOT ADJUST TEMPERATURE," and "DO NOT STORE PERSONAL ITEMS"
Compatible with PyxisÂź, OmnicellÂź, and AcuDose RXÂź
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 64.0" (163 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth with Handle | 26.75" (68 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.0" (119 cm) |
| Capacity | 9.88 cu.ft. (280 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Shipping Weight | 290.0 lbs. (132 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101104164 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 24.5" (62 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 6.0 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 4 |
| Refrigerator - Temperature Range | 2 to 8ÂșC |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 1.66 oz. |
| Freezer - Interior Height | 22.5" (57 cm) |
| Freezer - Interior Width | 18.0" (46 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.88 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Freezer - Temperature Range | -30 to -10ÂșC |
| Freezer - Refrigerant Type | R290a |
| Freezer - Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
Â












