
Accucold 24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant | Model FF7LWBIVACADA
Accucold 24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant FF7LWBIVACADA
The AccucoldÂź VAC Series refrigerators are specially designed to store sensitive medical and pharmaceutical materials under the proper conditions, with innovative construction for temperature stability and user-friendly features for added convenience.
Features
Interior is designed to operate within 2ÂșC of set temperature performance
32" height is designed to fit under lower ADA compliant counters
Three slide-out wire baskets with plastic fronts offer convenient storage solutions while protecting stored items when the door is open
Electronic controls ensure precise and intuitive temperature management
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Alarm includes NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature
Door closes automatically when opened at angles less than 90Âș
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Secure three-pronged 'green dot' cord for added unit safety in high traffic settings
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-cooled interior maintains a consistent temperature from top to bottom
Keyed lock for a secure interior
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Front-breathing design allows built-in installation under counters
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 2.6 cu.ft. (74 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101072562 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Interior Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | 2Âș to 8ÂșC |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 22.5" (57 cm) |
| Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant FF7LWBIVACADA
The AccucoldÂź VAC Series refrigerators are specially designed to store sensitive medical and pharmaceutical materials under the proper conditions, with innovative construction for temperature stability and user-friendly features for added convenience.
Features
Interior is designed to operate within 2ÂșC of set temperature performance
32" height is designed to fit under lower ADA compliant counters
Three slide-out wire baskets with plastic fronts offer convenient storage solutions while protecting stored items when the door is open
Electronic controls ensure precise and intuitive temperature management
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Alarm includes NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature
Door closes automatically when opened at angles less than 90Âș
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Secure three-pronged 'green dot' cord for added unit safety in high traffic settings
Reduced user maintenance with automatic defrost
Fan-cooled interior maintains a consistent temperature from top to bottom
Keyed lock for a secure interior
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Front-breathing design allows built-in installation under counters
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.25" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 2.6 cu.ft. (74 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101072562 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Interior Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | 2Âș to 8ÂșC |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 22.5" (57 cm) |
| Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
Â


















