
Accucold 24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant | Model FF7LWBITBCSTOADA
Accucold 24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant FF7LWBITBCSTOADA
Accucold by Summit Appliance offers a quality line of refrigeration designed for general purpose healthcare applications, with pure copper handles and step-to-open foot pedals that help to reduce germ transfer in high-traffic environments.
Features
32ā height allows installation under lower ADA compliant counters
Helps lessen germ spread by providing a more sanitary method of opening appliance doors, while allowing efficient access to the unitās interior for added convenience
Pure copper towel bar handle is naturally antimicrobial to protect against microbes for added safety and cleanliness
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Reduced user maintenance with automatic defrost
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Interior accommodates trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 25.5" (65 cm) |
| Depth with Handle | 28.0" (71 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075693 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant FF7LWBITBCSTOADA
Accucold by Summit Appliance offers a quality line of refrigeration designed for general purpose healthcare applications, with pure copper handles and step-to-open foot pedals that help to reduce germ transfer in high-traffic environments.
Features
32ā height allows installation under lower ADA compliant counters
Helps lessen germ spread by providing a more sanitary method of opening appliance doors, while allowing efficient access to the unitās interior for added convenience
Pure copper towel bar handle is naturally antimicrobial to protect against microbes for added safety and cleanliness
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Reduced user maintenance with automatic defrost
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Interior accommodates trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 25.5" (65 cm) |
| Depth with Handle | 28.0" (71 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101075693 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
Ā


















