
Accucold 24" Wide All-Refrigerator | Model FF7BKSSTB
Accucold 24" Wide All-Refrigerator FF7BKSSTB
The commercially listed FF7 Series features high performing, perfectly sized all-refrigerators designed for freestanding use.
Features
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Reduced user maintenance with automatic defrost
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
Durable design with lasting elegance
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch located just behind the thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.63" (83 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.25" (84 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069340 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Â
Original: $1,001.00
-65%$1,001.00
$350.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Refrigerator FF7BKSSTB
The commercially listed FF7 Series features high performing, perfectly sized all-refrigerators designed for freestanding use.
Features
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Reduced user maintenance with automatic defrost
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
Durable design with lasting elegance
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch located just behind the thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.63" (83 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.25" (84 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069340 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Â


















