
Accucold 24" Wide All-Refrigerator | Model FF6LW
Accucold 24" Wide All-Refrigerator FF6LW
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of all-refrigerators for general purpose storage. The FF6 Series features high performing, perfectly sized all-refrigerators with automatic defrost and deluxe interiors designed for storage convenience.
Features
Our unique 24" wide models offer full capacity in a slim fit
Keyed lock offers added security
Allows the unit to be used freestanding
Reduced maintenance with auto defrost system
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Store large bottles right on the door for easy access
Automatically illuminates when you open the door
User-reversible door swing for added flexibility
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 0.8 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067391 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34ºF to 46ºF |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Refrigerator FF6LW
Accucold by Summit Appliance offers a wide range of all-refrigerators for general purpose storage. The FF6 Series features high performing, perfectly sized all-refrigerators with automatic defrost and deluxe interiors designed for storage convenience.
Features
Our unique 24" wide models offer full capacity in a slim fit
Keyed lock offers added security
Allows the unit to be used freestanding
Reduced maintenance with auto defrost system
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Store large bottles right on the door for easy access
Automatically illuminates when you open the door
User-reversible door swing for added flexibility
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 0.8 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067391 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 34ºF to 46ºF |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Â


















