
Accucold 24" Wide All-Refrigerator/All-Freezer Combination | Model FF7LW-VT65MLSTACKMED2
Accucold 24" Wide All-Refrigerator/All-Freezer Combination FF7LW-VT65MLSTACKMED2
Accucold offers innovative solutions to vaccine storage with the STACKMED2 stackable refrigerator-freezer combination series.
Features
Allows you to create a full refrigerator-freezer with independent controls in a slim-fitting footprint
Designed to comply with the most current guidelines for vaccine storage
5.5 cu.ft. auto defrost all-refrigerator with digital controls, internal fan, flat door liner, and adjustable shelving
Manual defrost -25ÂșC all-freezer made in Europe with digital controls and slide-out storage baskets
Unit ships in three boxes for customer to install the StackRack on the bottom refrigerator/freezer and place and secure the other unit on top
Digital microprocessor for easy and precise temperature management, with all controls externally located for added convenience
Rear-mounted 3/8" access port in both units allows users to install their own monitoring equipment
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Alarms include continuous NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature, and can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Thermometer probe is encased in a glycol-filled bottle and stored in a fixed box on the center shelf. This is the ideal way to produce temperature readings closest to stored contents, as recommended by the CDC and VFC's guidelines
Secure three-pronged cord for added unit safety (both units)
Both models include front locks for added security, with two keys included for each unit
StackRack ships with anti-tip bracket for easy aftermarket installation
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Standard unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, add option LHD upon order (due to its construction, this door is not reversible in the field)
ETL and ETL-C listed for North American sales
This unit comes with a two-year limited warranty on parts & labor and five-year warranty on the compressor
Front-breathing design allows built-in installation with minimum rear and side clearance
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 70.0" (178 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 9.0 cu.ft. (255 L) |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073811 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Drawer Qty | 3 |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 5.5 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Temperature Range | 2Âș to 8ÂșC |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| Freezer - Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.5 cu.ft |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Freezer - Temperature Range | -30ÂșC to -20ÂșC |
| Freezer - Refrigerant Type | R134a |
| Freezer - Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Refrigerator/All-Freezer Combination FF7LW-VT65MLSTACKMED2
Accucold offers innovative solutions to vaccine storage with the STACKMED2 stackable refrigerator-freezer combination series.
Features
Allows you to create a full refrigerator-freezer with independent controls in a slim-fitting footprint
Designed to comply with the most current guidelines for vaccine storage
5.5 cu.ft. auto defrost all-refrigerator with digital controls, internal fan, flat door liner, and adjustable shelving
Manual defrost -25ÂșC all-freezer made in Europe with digital controls and slide-out storage baskets
Unit ships in three boxes for customer to install the StackRack on the bottom refrigerator/freezer and place and secure the other unit on top
Digital microprocessor for easy and precise temperature management, with all controls externally located for added convenience
Rear-mounted 3/8" access port in both units allows users to install their own monitoring equipment
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Alarms include continuous NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature, and can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Thermometer probe is encased in a glycol-filled bottle and stored in a fixed box on the center shelf. This is the ideal way to produce temperature readings closest to stored contents, as recommended by the CDC and VFC's guidelines
Secure three-pronged cord for added unit safety (both units)
Both models include front locks for added security, with two keys included for each unit
StackRack ships with anti-tip bracket for easy aftermarket installation
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Standard unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, add option LHD upon order (due to its construction, this door is not reversible in the field)
ETL and ETL-C listed for North American sales
This unit comes with a two-year limited warranty on parts & labor and five-year warranty on the compressor
Front-breathing design allows built-in installation with minimum rear and side clearance
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 70.0" (178 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.75" (116 cm) |
| Capacity | 9.0 cu.ft. (255 L) |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073811 |
|
Refrigerator-Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Drawer Qty | 3 |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 5.5 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Temperature Range | 2Âș to 8ÂșC |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| Freezer - Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.5 cu.ft |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Freezer - Temperature Range | -30ÂșC to -20ÂșC |
| Freezer - Refrigerant Type | R134a |
| Freezer - Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
Â












