
Accucold 24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant | Model FF7BKSSHHADA
Accucold 24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant FF7BKSSHHADA
The commercially listed FF7ADA Series features 24" wide all-refrigerators sized for freestanding use in ADA compliant settings.
Features
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
32" height for use in settings complying with ADA guidelines for lower counter height
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Allows the refrigerator to be used freestanding
Durable design with lasting elegance
Thin 14mm diameter on stainless steel handle set horizontally across the door
Reduced user maintenance with automatic defrost
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
User-reversible door swing for added flexibility
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101072609 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
Â
Original: $1,102.50
-65%$1,102.50
$385.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant FF7BKSSHHADA
The commercially listed FF7ADA Series features 24" wide all-refrigerators sized for freestanding use in ADA compliant settings.
Features
ETL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
32" height for use in settings complying with ADA guidelines for lower counter height
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Allows the refrigerator to be used freestanding
Durable design with lasting elegance
Thin 14mm diameter on stainless steel handle set horizontally across the door
Reduced user maintenance with automatic defrost
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
User-reversible door swing for added flexibility
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101072609 |
|
Refrigerator Features
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
Â


















