
Accucold 24" Wide All-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle | Model VT65MLTBC
Accucold 24" Wide All-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle VT65MLTBC
Accucold by Summit Appliance offers a quality line of refrigeration designed for healthcare applications, with pure copper handles that kill microbes.
Features
Naturally antimicrobial, the towel bar handle made from pure copper helps to protect against microbes for added safety and cleanliness
Low temperature operation is ideal for certain vaccines, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Keyed lock for a secure interior
Wire drawers with transparent plastic fronts allow for easy storage organization
Reduced temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.0" (66 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073491 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -18ºC to -25ºC |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle VT65MLTBC
Accucold by Summit Appliance offers a quality line of refrigeration designed for healthcare applications, with pure copper handles that kill microbes.
Features
Naturally antimicrobial, the towel bar handle made from pure copper helps to protect against microbes for added safety and cleanliness
Low temperature operation is ideal for certain vaccines, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Keyed lock for a secure interior
Wire drawers with transparent plastic fronts allow for easy storage organization
Reduced temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 26.0" (66 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073491 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -18ºC to -25ºC |












