
Accucold 24" Wide All-Freezer | Model VT65MLGP
Accucold 24" Wide All-Freezer VT65MLGP
Accucold's series of general purpose freezers include a variety of choices ideal for use in healthcare applications.
Features
Designed for general purpose storage in institutional facilities
Low temperature operation is ideal for certain vaccines, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Keyed lock for a secure interior
Wire drawers with transparent plastic fronts allow for easy storage organization
Reduced temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Digital thermostat for easy monitoring of interior temperature
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
User reversible door swing for added flexibility
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068152 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -18 to -25°C |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Freezer VT65MLGP
Accucold's series of general purpose freezers include a variety of choices ideal for use in healthcare applications.
Features
Designed for general purpose storage in institutional facilities
Low temperature operation is ideal for certain vaccines, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Keyed lock for a secure interior
Wire drawers with transparent plastic fronts allow for easy storage organization
Reduced temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Digital thermostat for easy monitoring of interior temperature
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
User reversible door swing for added flexibility
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068152 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -18 to -25°C |












