
Accucold 24" Wide All-Freezer, ADA Compliant | Model VT65MLMEDADA
Accucold 24" Wide All-Freezer, ADA Compliant VT65MLMEDADA
Accucold by Summit Appliance's MED series all-freezers come fully featured for stabilized temperature performance for use in medical, scientific, pharmaceutical, and laboratory institutions.
Features
32" height for use in settings following ADA guidelines
Keyed lock for secure interior
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Warns of temperature fluctuations and includes an external temperature readout on the door
Efficient performance with reliable temperature stability
Secure three-pronged cord for added unit safety
Clear baskets for convenient and separated storage
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038391 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ÂșC to -25ÂșC |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Freezer, ADA Compliant VT65MLMEDADA
Accucold by Summit Appliance's MED series all-freezers come fully featured for stabilized temperature performance for use in medical, scientific, pharmaceutical, and laboratory institutions.
Features
32" height for use in settings following ADA guidelines
Keyed lock for secure interior
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Warns of temperature fluctuations and includes an external temperature readout on the door
Efficient performance with reliable temperature stability
Secure three-pronged cord for added unit safety
Clear baskets for convenient and separated storage
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
Allows the unit to be used freestanding
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038391 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ÂșC to -25ÂșC |
Â












