
Accucold 24" Wide All-Freezer, ADA Compliant | Model VT65ADA
Accucold 24" Wide All-Freezer, ADA Compliant VT65ADA
Accucold medical all-freezers offer low temperature storage in a perfectly sized footprint.
Features
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Meets NSF-7 commercial standards
32" height allows installation under lower ADA compliant counters
Low temperature operation ideal for vaccines, pharmaceuticals, and other sensitive materials
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Keyed lock offers convenient security
Electronic controls for precise temperature management
Provides external temperature readout and includes programmable alarm to warn of temperature variations
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Environmentally friendly design using R404a and without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055107 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -20ºC to -30ºC |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 24" Wide All-Freezer, ADA Compliant VT65ADA
Accucold medical all-freezers offer low temperature storage in a perfectly sized footprint.
Features
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Meets NSF-7 commercial standards
32" height allows installation under lower ADA compliant counters
Low temperature operation ideal for vaccines, pharmaceuticals, and other sensitive materials
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
Keyed lock offers convenient security
Electronic controls for precise temperature management
Provides external temperature readout and includes programmable alarm to warn of temperature variations
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Environmentally friendly design using R404a and without ozone-damaging chemicals
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101055107 |
|
Freezer
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.76 oz. |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Temperature Range | -20ºC to -30ºC |












