
Accucold 15 Cu.Ft. Interior Lockers, Upright Laboratory Refrigerator | Model ARS15MLLOCKER
Accucold Upright Laboratory Refrigerator, 15 Cu.Ft., Interior Lockers, Solid Door, ARS15MLLOCKER
Designed and Purpose built to meet demanding needs of life science, laboratory and medical cold storage applications, with an antimicrobial handle.
Features
Designed and purpose-built to meet the demanding needs of scientific, life science, laboratory, and medical cold storage applications
The published temperature variation is derived from the maximum deviation of an NTC sensor in a 1 oz. vial located nearest the chamber geometric center during a 24 hour test period
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Intuitive controls let you adjust the interior temperature between +2 to +10ºC
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Electronic controller is equipped with a volt-free contact for alarm forwarding to an external remote system (contacts located in the external rear of the unit)
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
Includes a pre-installed 1/2" probe hole in the right interior wall to allow easier connection to user-provided monitoring equipment
Alarm will sound if the door is left ajar for over 4 minutes (adjustable from 1-99 minutes)
Battery-powered alarm sounds if the power connection is interrupted
Audible and visual alarm warns if the sensor is disrupted
Control panel requires password entry to adjust the parameters beyond the set point
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
Control panel provides a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Eight lockers sized at 11" H x 9 3/8" W x 15 1/4" D provide secure medical and general purpose storage
User-set combination locks ensure separate locker access for added security, with two keys included to override the combination as needed
Walls are constructed from white powder coated metal for added strength and improved temperature retention
Secure three-pronged cord for added unit safety
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
Provides a full display of stored contents
User-reversible door swing for added flexibility
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
2 years parts and labor/5 years compressor
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
Ships with removable warning stickers for "DO NOT UNPLUG," "DO NOT ADJUST TEMPERATURE," and "DO NOT STORE PERSONAL ITEMS"
Solid and glass door choices available from 1 to 15 cu.ft. Browse the Med-Lab series for more information
Compatible with Pyxis®, Omnicell®, and AcuDose RX®
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 72.0" (183 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 24.38" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 15.0 cu.ft. (425 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 240.0 lbs. (109 kg) |
| Shipping Weight | 250.0 lbs. (113 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101074979 |
|
Refrigerator Details
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Lockers |
| Shelf Qty | 8 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 2.65oz. |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2 to 10ºC |
| Sound Level | 37.5 dB |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 63.25" (161 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Â
Original: $4,114.50
-65%$4,114.50
$1,440.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold Upright Laboratory Refrigerator, 15 Cu.Ft., Interior Lockers, Solid Door, ARS15MLLOCKER
Designed and Purpose built to meet demanding needs of life science, laboratory and medical cold storage applications, with an antimicrobial handle.
Features
Designed and purpose-built to meet the demanding needs of scientific, life science, laboratory, and medical cold storage applications
The published temperature variation is derived from the maximum deviation of an NTC sensor in a 1 oz. vial located nearest the chamber geometric center during a 24 hour test period
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Intuitive controls let you adjust the interior temperature between +2 to +10ºC
Visual and audible alarms alert if the interior temperature rises or falls out of set range
Electronic controller is equipped with a volt-free contact for alarm forwarding to an external remote system (contacts located in the external rear of the unit)
Adjustable cycle defrost operation ensures the unit avoid temperature spikes and ice buildup
Includes a pre-installed 1/2" probe hole in the right interior wall to allow easier connection to user-provided monitoring equipment
Alarm will sound if the door is left ajar for over 4 minutes (adjustable from 1-99 minutes)
Battery-powered alarm sounds if the power connection is interrupted
Audible and visual alarm warns if the sensor is disrupted
Control panel requires password entry to adjust the parameters beyond the set point
Digital controls with a large LED readout in Celsius or Fahrenheit for intuitive temperature management
Control panel provides a readout of the low and high temperatures in 15 minute increments
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
Eight lockers sized at 11" H x 9 3/8" W x 15 1/4" D provide secure medical and general purpose storage
User-set combination locks ensure separate locker access for added security, with two keys included to override the combination as needed
Walls are constructed from white powder coated metal for added strength and improved temperature retention
Secure three-pronged cord for added unit safety
Energy efficient LED lighting with internal on/off switch
Provides a full display of stored contents
User-reversible door swing for added flexibility
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
2 years parts and labor/5 years compressor
Using environmentally friendly hydrocarbons refrigerants for a greener footprint
Ships with removable warning stickers for "DO NOT UNPLUG," "DO NOT ADJUST TEMPERATURE," and "DO NOT STORE PERSONAL ITEMS"
Solid and glass door choices available from 1 to 15 cu.ft. Browse the Med-Lab series for more information
Compatible with Pyxis®, Omnicell®, and AcuDose RX®
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
|
Overview
|
|
| Height of Cabinet | 72.0" (183 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 24.38" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 15.0 cu.ft. (425 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 240.0 lbs. (109 kg) |
| Shipping Weight | 250.0 lbs. (113 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101074979 |
|
Refrigerator Details
|
|
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Lockers |
| Shelf Qty | 8 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 2.65oz. |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 2 to 10ºC |
| Sound Level | 37.5 dB |
|
Dimensions
|
|
| Interior Height | 63.25" (161 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Â


















