
Accucold 1.8 Cu.Ft. All-Freezer, Compact, 20°C, Front Lock | Model FS30L
Accucold 1.8 Cu.Ft. Compact All-Freezer, -20°C, Front Locking, Solid White Door, FS30L
-20°C all-freezer with reversible door and front lock.
Features
Sized for easy use on top of counters
Allows the unit to be used freestanding
Static cooling system for improved temperature stability
Dial thermostat located inside the unit
Keyed lock for a secure interior
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Wire shelves can be removed to accommodate different sizes or for easy cleanup
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 24.5" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.63" (63 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 43.0 lbs. (20 kg) |
| Shipping Weight | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101029207 |
| Freezer Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 18.63" (47 cm) |
| Interior Width | 13.38" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 13.38" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.75" (15 cm) |
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 1.8 Cu.Ft. Compact All-Freezer, -20°C, Front Locking, Solid White Door, FS30L
-20°C all-freezer with reversible door and front lock.
Features
Sized for easy use on top of counters
Allows the unit to be used freestanding
Static cooling system for improved temperature stability
Dial thermostat located inside the unit
Keyed lock for a secure interior
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Wire shelves can be removed to accommodate different sizes or for easy cleanup
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 24.5" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.63" (63 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 43.0 lbs. (20 kg) |
| Shipping Weight | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101029207 |
| Freezer Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 18.63" (47 cm) |
| Interior Width | 13.38" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 13.38" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.75" (15 cm) |












