
Accucold 1.7 Cu.Ft. All-Refrigerator, Compact, Front Lock | Model FFAR23L
Accucold 1.7 Cu.Ft. Compact All-Refrigerator, Front Locking, Solid White Door, FFAR23L
Compact size for an easy fit on the counter, with a front lock for added security.
Features
Slim width and compact depth for easy placement on counters
Reduced maintenance with auto defrost system
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Secure three-pronged cord for added unit safety in high traffic areas
Interior light for efficient illumination with an easy on/off rocker switch
Dial thermostat located inside unit for easy temperature management
Allows the interior to store deeper items, while also providing improved temperature performance by eliminating hot spots commonly found in door shelves
Half shelf included to help you organize your storage as needed
Space-saving convenience with easier cleanability
Front legs are adjustable, allowing you to keep the refrigerator level when placed on slightly unlevel surfaces
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 20.25" (51 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.75" (53 cm) |
| Width | 18.75" (48 cm) |
| Depth | 17.5" (44 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.0" (89 cm) |
| Capacity | 1.7 cu.ft. (48 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 265.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 36.0 lbs. (16 kg) |
| Shipping Weight | 40.0 lbs. (18 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061399 |
| Refrigerator Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.57oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 56.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Dimensions | |
| Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Interior Width | 15.5" (39 cm) |
| Interior Depth | 12.25" (31 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 15.5" (39 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.5" (17 cm) |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accucold 1.7 Cu.Ft. Compact All-Refrigerator, Front Locking, Solid White Door, FFAR23L
Compact size for an easy fit on the counter, with a front lock for added security.
Features
Slim width and compact depth for easy placement on counters
Reduced maintenance with auto defrost system
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Secure three-pronged cord for added unit safety in high traffic areas
Interior light for efficient illumination with an easy on/off rocker switch
Dial thermostat located inside unit for easy temperature management
Allows the interior to store deeper items, while also providing improved temperature performance by eliminating hot spots commonly found in door shelves
Half shelf included to help you organize your storage as needed
Space-saving convenience with easier cleanability
Front legs are adjustable, allowing you to keep the refrigerator level when placed on slightly unlevel surfaces
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
| Overview | |
| Height of Cabinet | 20.25" (51 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.75" (53 cm) |
| Width | 18.75" (48 cm) |
| Depth | 17.5" (44 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.0" (89 cm) |
| Capacity | 1.7 cu.ft. (48 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 265.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 36.0 lbs. (16 kg) |
| Shipping Weight | 40.0 lbs. (18 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061399 |
| Refrigerator Details | |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.57oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 56.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Dimensions | |
| Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Interior Width | 15.5" (39 cm) |
| Interior Depth | 12.25" (31 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 15.5" (39 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.5" (17 cm) |
Â


















