ABS 36 Cu. Ft. Templog Premier Touchscreen Laboratory Refrigerator Glass Doors ABT-VS-LP-36-TS

ABS 36 Cu. Ft. Templog Premier Touchscreen Laboratory Refrigerator Glass Doors ABT-VS-LP-36-TS
ABS 36 Cu. Ft. Templog Premier Touchscreen Laboratory Refrigerator Glass Doors ABT-VS-LP-36-TS
These premium touchscreen refrigerators offer precise temperature control and advanced digital monitoring, ideal for clinical and research settings. They feature variable speed compressor technology for exceptional performance and energy efficiency. Experience an intuitive color touchscreen controller, offering multi-layered access and data logging capabilities. Protect your samples with forced draft air circulation and customizable alarms with remote contacts. Also enjoy the benefit of natural, hydrocarbon refrigerants for energy savings and a greener laboratory footprint. This refrigerator is constructed with durable powder-coated steel, self-closing glass doors, keyed access locks, LED interior lighting, and adjustable interior shelving. Also included is a comprehensive 3-year parts and labor warranty with a generous 7-year compressor warranty to protect your investment. With these refrigerators, youâll increase performance and maximize efficiency in your lab.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 36 Cu. Ft. |
| Door | Two (2) swing glass doors, self-closing, right hinged, not reversible, magnetic door gasket |
| Shelves | Eight (8) adjustable shelves (adjustable in œâ increments) |
| Mounting and Installation | Swivel casters â locking front casters |
| External probe access | 3/4âł probe access port on rear wall |
| Insulation | Cabinet is foamed-in-place with EPA compliant high-density urethane foam |
| Interior lighting | LED interior lights are safety shielded and switch controlled |
| Airflow Management | Forced draft air circulation, patented air flow technology |
| Exterior materials | Cabinet is foamed-in-place with EPA compliant high-density urethane foam |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Three (3) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Seven (7) year compressor warranty |
| Product Weight (lbs) | 355 |
| Shipping Weight (lbs) | 405 |
| Rated Amperage | 3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15 plug |
| Facility Electrical Requirement | 110 â 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | ETL, C-ETL listed. Meets or exceeds ENERGY STARÂź v2.0 for Laboratory Refrigerators. Official listing pending â see energystar.gov |
Performance
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | +/- 1° C |
| Stability (Simulator ballast) | +/- 0.2° C |
| Energy Consumption (kWh/day) |  2.5 KWh/day *meets ENERGY STARŸ v2.0 for Laboratory Refrigerators |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 630 BTU/h |
| Pull down time to nominal operating temp | < 40 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R600a Isobutane (Hydrocarbon natural refrigerant) |
| Condenser | Tube and grid, high efficiency fan forced air |
| Evaporator | Fin and tube, high efficiency fan forced air |
| Defrost | Cycle Defrost |
| Performance Notes | Max temperature variation based on an empty chamber at steady state using 15 bare (unweighted) thermocouple probes. Product loading, door openings, and ambient conditions will affect performance. Stability of simulator ballast based on bottle probe provided with the unit located center of empty chamber at steady state, no door openings |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor with color touchscreen (8in) input and display, C°/F° switchable, resolution is 0.1° C/0.2° F |
| Battery Backup | High capacity 12V battery for controller temperature and alarm display and logging only, no cooling active |
| Display technology | 8âł touchscreen featuring: Security and Access: Multi-level password protection: User, Supervisor, and Admin roles for access and control. Advanced controls: Customizable passwords/PINs: Ensures tailored access for your team. Calibration adjustments: fine-tune temperature offsets for precise measurements. visual and user interface: intuitive touch screen: pinch-to-zoom, scrollable graphs, and customizable display options. Adjustable display settings: screen brightness, real-time temperature comparison to alarm points. |
| Adjustable Temperature Range | 2° C to 15° C |
| Digital Communication | 4-20mA Output |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible & Visual Alarms: customizable sounds and volumes; silent mode with visual persistence. Alarm delays: Adjustable settings for door, temperature, and power loss alarms to prevent nuisance alerts. Ring-back functionality. Audible alarms re-engage after a preset delay if the condition persists. |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Refrigerator requires a minimum 2â of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation (more if next to heat rejecting equipment) â improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure |
Â
Product Documents
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ABS 36 Cu. Ft. Templog Premier Touchscreen Laboratory Refrigerator Glass Doors ABT-VS-LP-36-TS
These premium touchscreen refrigerators offer precise temperature control and advanced digital monitoring, ideal for clinical and research settings. They feature variable speed compressor technology for exceptional performance and energy efficiency. Experience an intuitive color touchscreen controller, offering multi-layered access and data logging capabilities. Protect your samples with forced draft air circulation and customizable alarms with remote contacts. Also enjoy the benefit of natural, hydrocarbon refrigerants for energy savings and a greener laboratory footprint. This refrigerator is constructed with durable powder-coated steel, self-closing glass doors, keyed access locks, LED interior lighting, and adjustable interior shelving. Also included is a comprehensive 3-year parts and labor warranty with a generous 7-year compressor warranty to protect your investment. With these refrigerators, youâll increase performance and maximize efficiency in your lab.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 36 Cu. Ft. |
| Door | Two (2) swing glass doors, self-closing, right hinged, not reversible, magnetic door gasket |
| Shelves | Eight (8) adjustable shelves (adjustable in œâ increments) |
| Mounting and Installation | Swivel casters â locking front casters |
| External probe access | 3/4âł probe access port on rear wall |
| Insulation | Cabinet is foamed-in-place with EPA compliant high-density urethane foam |
| Interior lighting | LED interior lights are safety shielded and switch controlled |
| Airflow Management | Forced draft air circulation, patented air flow technology |
| Exterior materials | Cabinet is foamed-in-place with EPA compliant high-density urethane foam |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Three (3) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Seven (7) year compressor warranty |
| Product Weight (lbs) | 355 |
| Shipping Weight (lbs) | 405 |
| Rated Amperage | 3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15 plug |
| Facility Electrical Requirement | 110 â 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | ETL, C-ETL listed. Meets or exceeds ENERGY STARÂź v2.0 for Laboratory Refrigerators. Official listing pending â see energystar.gov |
Performance
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | +/- 1° C |
| Stability (Simulator ballast) | +/- 0.2° C |
| Energy Consumption (kWh/day) |  2.5 KWh/day *meets ENERGY STARŸ v2.0 for Laboratory Refrigerators |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 630 BTU/h |
| Pull down time to nominal operating temp | < 40 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R600a Isobutane (Hydrocarbon natural refrigerant) |
| Condenser | Tube and grid, high efficiency fan forced air |
| Evaporator | Fin and tube, high efficiency fan forced air |
| Defrost | Cycle Defrost |
| Performance Notes | Max temperature variation based on an empty chamber at steady state using 15 bare (unweighted) thermocouple probes. Product loading, door openings, and ambient conditions will affect performance. Stability of simulator ballast based on bottle probe provided with the unit located center of empty chamber at steady state, no door openings |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor with color touchscreen (8in) input and display, C°/F° switchable, resolution is 0.1° C/0.2° F |
| Battery Backup | High capacity 12V battery for controller temperature and alarm display and logging only, no cooling active |
| Display technology | 8âł touchscreen featuring: Security and Access: Multi-level password protection: User, Supervisor, and Admin roles for access and control. Advanced controls: Customizable passwords/PINs: Ensures tailored access for your team. Calibration adjustments: fine-tune temperature offsets for precise measurements. visual and user interface: intuitive touch screen: pinch-to-zoom, scrollable graphs, and customizable display options. Adjustable display settings: screen brightness, real-time temperature comparison to alarm points. |
| Adjustable Temperature Range | 2° C to 15° C |
| Digital Communication | 4-20mA Output |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible & Visual Alarms: customizable sounds and volumes; silent mode with visual persistence. Alarm delays: Adjustable settings for door, temperature, and power loss alarms to prevent nuisance alerts. Ring-back functionality. Audible alarms re-engage after a preset delay if the condition persists. |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Refrigerator requires a minimum 2â of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation (more if next to heat rejecting equipment) â improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure |
Â
Product Documents













