
ABS 30 Cu. Ft. Standard Flammable Storage Freezer ABT-HC-FFS-30
ABS 30 Cu. Ft. Standard Flammable Storage Freezer ABT-HC-FFS-30
This flammable storage freezer offers a secure solution for storing volatile materials in laboratory and industrial settings. This model meets NFPA and OSHA guidelines 45 and 70 for the refrigerated storage of flammable (volatile) materials in general laboratory work areas. Its temperature control is powered by microprocessor technology, protecting samples down to -25°C. A series of audible and visual alarms safeguards stored contents. Utilizing hydrocarbon refrigerants, this unit also meets EPA SNAP compliance, protecting environmental safety. With low energy consumption and high safety standards, this freezer is an efficient and dependable solution for the safe storage of flammable substances.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Leveling legs |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 300 |
| Shipping Weight (lbs) | 330 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | No. 120 standard, Units meet NFPA guidelines 45 and 70 for flammable materials |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 7°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 4.9 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 690 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 65 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | N/A |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -15° C to -25° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high/low-temperature alarms, door ajar alarm, remote alarm contacts |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā
Product Documents
Original: $6,127.20
-65%$6,127.20
$2,144.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ABS 30 Cu. Ft. Standard Flammable Storage Freezer ABT-HC-FFS-30
This flammable storage freezer offers a secure solution for storing volatile materials in laboratory and industrial settings. This model meets NFPA and OSHA guidelines 45 and 70 for the refrigerated storage of flammable (volatile) materials in general laboratory work areas. Its temperature control is powered by microprocessor technology, protecting samples down to -25°C. A series of audible and visual alarms safeguards stored contents. Utilizing hydrocarbon refrigerants, this unit also meets EPA SNAP compliance, protecting environmental safety. With low energy consumption and high safety standards, this freezer is an efficient and dependable solution for the safe storage of flammable substances.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Leveling legs |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 300 |
| Shipping Weight (lbs) | 330 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | No. 120 standard, Units meet NFPA guidelines 45 and 70 for flammable materials |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 7°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 4.9 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 690 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 65 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | N/A |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -15° C to -25° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high/low-temperature alarms, door ajar alarm, remote alarm contacts |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā
Product Documents












