
ABS 30 Cu. Ft. Premier Manual Defrost Laboratory Freezer/-30C ABT-HC-MFP-3030
ABS 30 Cu. Ft. Premier Manual Defrost Laboratory Freezer/-30C ABT-HC-MFP-3030
This premier manual defrost freezer offers 30 cubic feet of versatile storage for laboratory environments. Featuring variable speed compressor technology, this freezer delivers powerful cooling designed to save energy and enhance system performance. Its temperature control is powered by microprocessor technology, protecting samples down to -33°C. Enjoy a robust alarm system to protect your samples, and benefit from natural hydrocarbon refrigerants that meet EPA SNAP standards for environmental safety. With low energy consumption and environmental benefits, this model is an efficient and next-level solution for diverse laboratory applications.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Interior | Five (5) inner fast-freeze compartments with doors for temperature maintenance |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Caster platform |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 330 |
| Shipping Weight (lbs) | 360 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 No. 120 standard. |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 2.5°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 3.5°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 7.5°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 7.7 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 1100 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 120 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | Temperature display and alarm only (no active cooling) |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -27° C to -33° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Adjustable alarm volume, audible and visual high and low temperature alarms, sensor error alarm, power failure alarm, door ajar alarm, low battery alarm, alarm validation (audible, visual, and remote alarm), alarm mute with ring back |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā
Original: $9,859.20
-65%$9,859.20
$3,450.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ABS 30 Cu. Ft. Premier Manual Defrost Laboratory Freezer/-30C ABT-HC-MFP-3030
This premier manual defrost freezer offers 30 cubic feet of versatile storage for laboratory environments. Featuring variable speed compressor technology, this freezer delivers powerful cooling designed to save energy and enhance system performance. Its temperature control is powered by microprocessor technology, protecting samples down to -33°C. Enjoy a robust alarm system to protect your samples, and benefit from natural hydrocarbon refrigerants that meet EPA SNAP standards for environmental safety. With low energy consumption and environmental benefits, this model is an efficient and next-level solution for diverse laboratory applications.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Interior | Five (5) inner fast-freeze compartments with doors for temperature maintenance |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Caster platform |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 330 |
| Shipping Weight (lbs) | 360 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 No. 120 standard. |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 2.5°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 3.5°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 7.5°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 7.7 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 1100 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 120 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | Temperature display and alarm only (no active cooling) |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -27° C to -33° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Adjustable alarm volume, audible and visual high and low temperature alarms, sensor error alarm, power failure alarm, door ajar alarm, low battery alarm, alarm validation (audible, visual, and remote alarm), alarm mute with ring back |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā












