
ABS 30 Cu. Ft. Premier Flammable Storage Freezer ABT-HC-FFP-30
American Biotech Supply 30 Cu. Ft. Premier Flammable Storage Freezer ABT-HC-FFP-30
This premier flammable storage freezer offers a secure solution for storing volatile materials in laboratory and industrial settings. This model meets NFPA and OSHA guidelines 45 and 70 for the refrigerated storage of flammable (volatile) materials in general laboratory work areas. Featuring variable speed compressor technology, this freezer delivers powerful cooling designed to save energy and enhance system performance. Its temperature control is powered by microprocessor technology, protecting samples down to -25°C. Enjoy a robust alarm system to protect your samples, and benefit from natural hydrocarbon refrigerants that meet EPA SNAP standards for environmental safety. With low energy consumption and high safety standards, this freezer is an ideal solution for laboratories requiring flammable storage protection.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Leveling legs |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 300 |
| Shipping Weight (lbs) | 330 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 No. 120 standard, in compliance with the requirements for Flammable Materials Storage Refrigerators as defined by NFPA 99 and 45 |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 7°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 5.2 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 740 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 65 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | Temperature display and alarm only (no active cooling) |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -15° C to -25° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high and low temperature alarms, remote alarm contacts, sensor error alarm, power failure alarm, resettable 1-point min/max history, alarm validation (audible, visual, and remote alarm), alarm mute with ring back |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā
Product Documents
Original: $7,411.20
-65%$7,411.20
$2,593.92Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
American Biotech Supply 30 Cu. Ft. Premier Flammable Storage Freezer ABT-HC-FFP-30
This premier flammable storage freezer offers a secure solution for storing volatile materials in laboratory and industrial settings. This model meets NFPA and OSHA guidelines 45 and 70 for the refrigerated storage of flammable (volatile) materials in general laboratory work areas. Featuring variable speed compressor technology, this freezer delivers powerful cooling designed to save energy and enhance system performance. Its temperature control is powered by microprocessor technology, protecting samples down to -25°C. Enjoy a robust alarm system to protect your samples, and benefit from natural hydrocarbon refrigerants that meet EPA SNAP standards for environmental safety. With low energy consumption and high safety standards, this freezer is an ideal solution for laboratories requiring flammable storage protection.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Leveling legs |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 300 |
| Shipping Weight (lbs) | 330 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 No. 120 standard, in compliance with the requirements for Flammable Materials Storage Refrigerators as defined by NFPA 99 and 45 |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 7°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 5.2 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 740 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 65 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | Temperature display and alarm only (no active cooling) |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -15° C to -25° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high and low temperature alarms, remote alarm contacts, sensor error alarm, power failure alarm, resettable 1-point min/max history, alarm validation (audible, visual, and remote alarm), alarm mute with ring back |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā
Product Documents












