
ABS 30 Cu. Ft General Purpose Hazardous Location (Explosion Proof) Freezer ABT-HC-EFS-30
ABS 30 Cu. Ft General Purpose Hazardous Location (Explosion Proof) Freezer ABT-HC-EFS-30
This hazardous location freezer meets NFPA and OSHA guidelines for the safe storage of materials in potentially hazardous work environments. This model is the ideal choice for industrial environments requiring strict safety protocols. It delivers 30 cubic feet of spacious storage and utilizes EPA SNAP compliant natural refrigerants for environmentally responsible operation. Powered by microprocessor temperature technology, this model delivers precise and stable temperature control. Please note that this unit must be hardwired for safety. With low energy consumption and high safety standards, this model is a safe and efficient solution for hazardous laboratory locations and industrial settings.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Leveling legs |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 300 |
| Shipping Weight (lbs) | 330 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | Power cord not included, final power connections must be hardwired to meet local codes |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 Meet NFPA and OSHA guidelines for hazardous locations, Class 1 Division II, Groups C & D |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 4°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 8°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 5.0 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 705 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 70 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | N/A |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -15° C to -25° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high/low-temperature alarms, door ajar alarm, remote alarm contacts |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā
Product Documents
Original: $6,915.60
-65%$6,915.60
$2,420.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ABS 30 Cu. Ft General Purpose Hazardous Location (Explosion Proof) Freezer ABT-HC-EFS-30
This hazardous location freezer meets NFPA and OSHA guidelines for the safe storage of materials in potentially hazardous work environments. This model is the ideal choice for industrial environments requiring strict safety protocols. It delivers 30 cubic feet of spacious storage and utilizes EPA SNAP compliant natural refrigerants for environmentally responsible operation. Powered by microprocessor temperature technology, this model delivers precise and stable temperature control. Please note that this unit must be hardwired for safety. With low energy consumption and high safety standards, this model is a safe and efficient solution for hazardous laboratory locations and industrial settings.
Description
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One (1) solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Four (4) fixed evaporator shelves |
| Mounting and Installation | Leveling legs |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed door lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 300 |
| Shipping Weight (lbs) | 330 |
| Rated Amperage | 3.3 Amps |
| Power Plug/Power Cord | Power cord not included, final power connections must be hardwired to meet local codes |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 Meet NFPA and OSHA guidelines for hazardous locations, Class 1 Division II, Groups C & D |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 3°C |
| Stability (Cabinet air) | +/- 4°C |
| Maximum temperature variation (Cabinet air) | 8°C Total |
| Energy Consumption (kWh/day) | 5.0 kWh/day |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 705 BTU/hr |
| Pull down time to nominal operating temp | 70 min (empty) |
| Compressor | Hermetic, variable speed |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R290 propane |
| Condenser | Static ā exterior walls of cabinet with auxiliary fan |
| Evaporator | Evaporator shelves |
| Defrost | Manual defrost |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | N/A |
| Display technology | Digital temperature display, sample simulated digital temperature display; .1° resolution |
| Adjustable Temperature Range | -15° C to -25° C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high/low-temperature alarms, door ajar alarm, remote alarm contacts |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Defrosting of the unit will need to be performed periodically to prevent severe ice build-up. Indoor use only, +18° C to +26° C (+65° F to +78° F), <70% RH Specifications are subject to change. Equipment requires 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure. Performance claims are based on testing at 22°C ambient using unbuffered air temperatures in an empty freezer at steady state operation. Performance may vary with environmental conditions, product load, or door openings. |
Ā
Product Documents












