
ABS 30 cu. ft. Capacity Premier Flammable Storage Refrigerator ABT-HC-FRP-30
ABS 30 cu. ft. Capacity Premier Flammable Storage Refrigerator ABT-HC-FRP-30
This 30 cu. ft. premier flammable storage refrigerator with touch pad offers a secure solution for storing volatile materials in laboratory and industrial settings. Utilizing EPA SNAP compliant hydrocarbon refrigerants, this unit minimizes environmental impact while maximizing energy efficiency. This refrigerator provides precise temperature control through microprocessor technology. Enjoy tight temperature uniformity with an operation range of 2°C and 10°C. It features a durable white powder-coated steel exterior, with a keyed door lock for added security. Adjustable interior shelving allows for versatile organization. Designed with safety in mind, it includes a comprehensive alarm system with audible and visual high/low temperature, sensor error, and power failure alerts, along with remote alarm contacts and a battery backup on alarms for continuous monitoring. With its low energy consumption and enhanced safety features, the ABT-HC-FRP-30 delivers reliable operation for the safe storage of flammable substances.
Details
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Five adjustable |
| Drawers | Non-applicable |
| Mounting and Installation | Leveling Legs |
| Interior lighting | Non-applicable |
| Airflow Management | Forced draft circulation |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed Door Lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 350 |
| Shipping Weight (lbs) | 380 |
| Rated Amperage | 3.1 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 No. 120 standard, in compliance with the requirements for Flammable Materials Storage Refrigerators as defined by NFPA 99 and 45 Performance |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 1.6°C | |
| Stability (Cabinet air) | +/- 1.0°C | |
| Maximum temperature variation | 3.6 °C Total | |
| (Cabinet air) | ||
| Energy Consumption (KWh/day) | < 1.7 KWh/day | |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 520 BUT/hr | |
| Pull down time to nominal operating temp |
|
|
| Width (in.) | 35.75ā³ | |
| Depth (in.) | 35.5ā³ | |
| Height (in.) | 72.5ā³ | |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R600a Isobutane |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | Temperature display and alarm only (no active cooling) |
| Display technology | Digital Temperature Display, Sample simulated digital temperature display; .1° Resolution |
| Digital Communication | Non-applicable |
| Data Transfer | Non-applicable |
| Temperature Setpoint Range Notes | Minimum temperature limited to avoid freezing |
| Adjustable Temperature Range | 2°C to 10°C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high and low temperature alarms, Remote alarm contacts, Sensor error alarm, Power failure alarm, Resettable 1-point Min/Max History, Alarm validation (audible, visual, and remote alarm), Alarm mute with ring back |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Refrigerator requires a minimum 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation (more if next to heat rejecting equipment) ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure |
Ā
Product Documents
Original: $7,674.00
-65%$7,674.00
$2,685.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ABS 30 cu. ft. Capacity Premier Flammable Storage Refrigerator ABT-HC-FRP-30
This 30 cu. ft. premier flammable storage refrigerator with touch pad offers a secure solution for storing volatile materials in laboratory and industrial settings. Utilizing EPA SNAP compliant hydrocarbon refrigerants, this unit minimizes environmental impact while maximizing energy efficiency. This refrigerator provides precise temperature control through microprocessor technology. Enjoy tight temperature uniformity with an operation range of 2°C and 10°C. It features a durable white powder-coated steel exterior, with a keyed door lock for added security. Adjustable interior shelving allows for versatile organization. Designed with safety in mind, it includes a comprehensive alarm system with audible and visual high/low temperature, sensor error, and power failure alerts, along with remote alarm contacts and a battery backup on alarms for continuous monitoring. With its low energy consumption and enhanced safety features, the ABT-HC-FRP-30 delivers reliable operation for the safe storage of flammable substances.
Details
| Storage capacity (cu. ft) | 30 Cu. Ft. |
| Door | One solid swing, right hinged; stainless steel door handle; magnetic door gasket |
| Shelves | Five adjustable |
| Drawers | Non-applicable |
| Mounting and Installation | Leveling Legs |
| Interior lighting | Non-applicable |
| Airflow Management | Forced draft circulation |
| External probe access | 3/4ā³ probe access port on rear wall |
| Insulation | EPA compliant high density urethane foam |
| Exterior materials | Powder coated steel |
| Access control | Keyed Door Lock |
| General warranty | Two (2) year parts and labor warranty |
| Compressor warranty | Five (5) year compressor parts warranty |
| Product Weight (lbs) | 350 |
| Shipping Weight (lbs) | 380 |
| Rated Amperage | 3.1 Amps |
| Power Plug/Power Cord | NEMA 5-15P plug, 6 ft long cord |
| Facility Electrical Requirement | 110 ā 120V AC, 15A breaker, NEMA 5-15 receptacle |
| Agency Listing and Certification | UL listed per UL 60335-1 and UL 60335-2-89 standards; c UL listed per CSA C22.2 No. 120 standard, in compliance with the requirements for Flammable Materials Storage Refrigerators as defined by NFPA 99 and 45 Performance |
Performance
| Uniformity (Cabinet air) | +/- 1.6°C | |
| Stability (Cabinet air) | +/- 1.0°C | |
| Maximum temperature variation | 3.6 °C Total | |
| (Cabinet air) | ||
| Energy Consumption (KWh/day) | < 1.7 KWh/day | |
| Average Heat Rejection (BTU/hr) | 520 BUT/hr | |
| Pull down time to nominal operating temp |
|
|
| Width (in.) | 35.75ā³ | |
| Depth (in.) | 35.5ā³ | |
| Height (in.) | 72.5ā³ | |
| Refrigerant | EPA SNAP compliant R600a Isobutane |
Temp Controller
| Controller technology | Microprocessor temperature controller with variable frequency compressor control |
| Battery Backup | Temperature display and alarm only (no active cooling) |
| Display technology | Digital Temperature Display, Sample simulated digital temperature display; .1° Resolution |
| Digital Communication | Non-applicable |
| Data Transfer | Non-applicable |
| Temperature Setpoint Range Notes | Minimum temperature limited to avoid freezing |
| Adjustable Temperature Range | 2°C to 10°C |
| External alarm connection | Remote alarm contacts |
| Alarms | Audible and visual high and low temperature alarms, Remote alarm contacts, Sensor error alarm, Power failure alarm, Resettable 1-point Min/Max History, Alarm validation (audible, visual, and remote alarm), Alarm mute with ring back |
| Display Probe | Product simulator bottle with glass bead media |
| Disclaimers | Refrigerator requires a minimum 4ā of clearance around back and sides of the unit for proper ventilation (more if next to heat rejecting equipment) ā improper installation will void the warranty and will lead to temperature maintenance issues, overheating and possible failure |
Ā
Product Documents













